הדברה

שאלות ותשובות נפוצות

תחום ההדברה הוא תחום נרחב מאוד, שהולך וגדל ומספח אליו נושאים רבים ככל שחולפות השנים. כל אחד מאיתנו הזמין או יזמין בעתיד שירותי הדברה, אך השאלות יישארו אותן שאלות אצל כולם. ריכזנו עבורכם את הנפוצות ביותר, כדי להקל עליכם בבחירה:

מה כוללת הדברת מזיקים?

כשאתם נתקלים במושג הזה, דעו כי מדובר בהדברה הנפוצה ביותר, שכמעט כל חברה תוכל להעניק לכם: מהדברת נמלים (שהיא ההדברה הנפוצה ביותר), הדברה של טרמיטים, עכברים וחולדות, חרקים למיניהם וה"כוכבים" הגדולים- הג'וקים. הדברת מזיקים היא למעשה ההדברה המסורתית, זו שכולנו מכירים.

מהי הרחקת יונים?

גם יונים נחשבות למטרד לא קטן עבור רובנו. הרחקת יונים או הדברה של יונים, להבדיל מהדברת מזיקים, לא קוטלת את העופות בדרך כלל אלא מרחיקה אותם- אם זה בעזרת מכשירים מתאימים, רשתות או דוקרנים קבועים. יש מקרים בהם משתמשים ברעל או ירי ביונים (הדורש רישיון), אך אלו שיטות נדירות יותר, שלשמחתנו אט אט נעלמות מהעולם.

יש הדברה ידידותית לסביבה?

בהחלט, והיא תופסת תאוצה ונפח גדול בשנים האחרונות. המומחים מעולם ההדברה ואנשי איכות הסביבה הבינו כי השימוש ברעלים ובחומרים כימיים גורם לזיהום האזור ולפגיעה גם בבני האדם ובחיות הבר. לכן, פותחו באחרונה מספר שיטות יעילות מאוד להדברת מזיקים, ששומרות על הסביבה ודואגות לא לפגוע בקבר מלבד במזיקים עצמם.

איך מתבצעת הדברה ירוקה?

הדברה ירוקה, או הדברה ידידותית לסביבה, מתבצעת בכמה דרכים, שמקפידות על פגיעה מינימלית עד אפסית במה שאינו המזיק עצמו: אמצעים אלקטרוניים וגלי קול מיוחדים, תמיסות מלח, חומרים מהצומח, חיידקים ותולעים קוטלי מזיקים, הדברה ביולוגית.

ומה לגבי הדברה בחקלאות?

אכן, חלק גדול משוק ההדברה מופנה לחקלאות- ריסוס יבולים ומלחמה במזיקים הם דברים יומיומיים עבור החקלאי. ברוב המקרים הריסוס בחומרים כימיים הוא הנפוץ ביותר בתחום, אך גם כאן המגמה הירוקה נכנסת לעניינים וכיום ניתן למצוא חקלאים רבים המשתמשים בהדברה ביולוגית, בדמות דורסי לילה למשל, שהמזיקים הם המזון הטבעי שלהם.

חברות הדברה יכולות להתמודד עם כל מזיק?

באופן כללי, סוגי ההדברות 'נולדו' בשל צורך מסוים של האדם. כלומר, ההדברות נותנות מענה לבעיות מזיקים קיימות ולכן יכולות להתמודד עם כל מזיק שמכיר האדם- מזבובים, דרך טרמיטים ואפילו עד תולעי עץ. כל נגע שקיים מוכר כנראה על ידי מומחי ההדברה והם יוכלו לסייע לכם בכל עניין.

מדבירים יכולים גם לטפל בבעיה לפני שהחלה?

בפירוש כן. הטיפול אותו מעניקות חברותה הדברה הוא לא רק טיפול במפגע קיים, אלא גם טיפול מונע: השמדה של ביצי חרקים או קיני יונים, כדי למנוע מצב בו לאחר ההדברה כבר יהיו בבית מזיקים נוספים. למעשה, זה נחשב לאחד התהליכים החשובים בכל פעולה של מדביר מקצועי, שיעשה הכל כדי להבטיח שלא יחזור שוב על אותה פעולה באותו בית.

איפה ניתן למצוא חברות הדברה בקלות?

המקום הטוב ביותר לחיפוש אחר חברות הדברה הוא רשת האינטרנט. אתרים רבים של חברות הדברה נמצאים ברשת ואתם צריכים רק לבחור מי מביניהן מתאימה לכם. אם אתם מחפשים דרך קלה עוד יותר, אינדקס מדבירים כמו זה שנמצא בפורטל המשמיד יעשה בשבילכם את העבודה, משום שהוא מרכז במקום אחד את כל החברות הקיימות בתחום ואת כל הפרטים הנחוצים עליהן.

האם צריך לבצע הכנות מיוחדות לקראת הדברה בבית?

כן. לפני ההדברה יש לנקות את הבית ובעיקר לפנותו מחפצים ולסדר אותו: להרים צעצועים מהרצפה, להכניס אוכל לארונות וכדומה. בנוסף, אחד הדברים החשובים ביותר לקראת ההדברה הוא להשאיר את הפאנלים בתחתית הקירות חשופים – משום שמאזורים אלו מגיעים בדרך כלל רוב המזיקים

האם נאלץ לצאת מהבית לתקופה ארוכה במהלך הדברה?

בעבר, הדברות היו מאלצות את בני הבית לצאת לכמה ימים, כדי להימנע מהרעלה ושאיפה של חומרים מסוכנים. היום חומרי ההדברה ידידותיים הרבה יותר, גם לסביבה וגם לאדם, ולכן אין צורך לעזוב את הבית ליותר מכמה שעות, על פי אופי ההדברה. עם זאת, מומלץ לאוורר את הבית מיד לאחר סיום העבודה, כדי לאפשר חזרה מהירה לחיים רגילים.

מה אני צריך לעשות עם חיית המחמד שלי בעת הדברה?

בראש ובראשונה, מומלץ לעדכן את המדביר כי יש לך חיית מחמד בבית. סוגים שונים של הדברות משפיעים אחרת על בעלי החיים ולכן חשוב שהמדביר יידע זאת. כך הוא יוכל להדריך אותך לגבי הפעולות שיש לעשות, כדי שחיית המחמד שלך לא תינזק מההדברה.

מה עושים לאחר הדברה כדי שתישאר אפקטיבית?

הדבר החשוב ביותר הוא לא לשטוף את רצפת הבית במשך יומיים עד חמישה ימים, תלוי בסוג ההדברה. אמנם תיווצר אי נוחות מהשהות בבית מרוסס, אך תיאלץ להתאפק – שטיפה של הבית מיד לאחר ההדברה תפגע משמעתית באפקטיביות שלה. אם בכל זאת החלטת לשטוף, עשה זאת מבלי לגעת בפאנלים.

האם צריך לעשות צעדים מיוחדים לאחר הדברה בבית בו יש תינוק?

מבחינת אורח החיים הרגיל, לא תצטרך לשנות הרבה לאחר חזרת המשפחה לבית. עם זאת, מאחר ואינך יכול לשטוף את הרצפה בימים הראשונים, מומלץ שלא לתת לתינוק לזחול עליה. ברוב המקרים יישארו שאריות של חומרי ריסוס על הרצפה ויש סכנה שהתינוק ייחשף אליהם אם יזחל על רצפה חשופה לפני השטיפה הראשונה.

ומה לגבי אישה בהריון?

כמו תינוקות, גם לנשים בהריון אין סכנה להינזק משהייה בבית בו בוצעה הדברה. עם זאת, גם כאן מומלץ להתעדכן מול המדביר – הוא צריך לדעת כמה שיותר פרטים על באי הבית, כדי להדריך אותם בהתאם.

כמה זמן הדברה תהיה אפקטיבית, והאם יש לכך אחריות?

אם שמרת על ההנחיות וההוראות של המדביר, ההדברה תחזיק בדרך כלל כשנה. שים לב שיש הדברות אותן כדאי לבצע פעם בשנה, וכאלו שמומלץ לבצע רק כשמתגלה המזיק. חברות הדברה רציניות ואחראיות יעניקו גם אחריות על ההדברה, בהתאם למזיק ולאופי ההדברה עצמה.

מה ההבדל בין הדברה מקצועית לבין ריסוס הביתי?

המרססים הביתיים, כפי שאתה בעצמך בוודאי יכול להעיד, לא אפקטיביים כמו הדברה מקצועית. הם מספיקים במקרה הטוב לכמה חודשים ובוודאי לא לשנה שלמה. מדוע? משום שהם מגיעים בריכוזים נמוכים יותר וכוללים חומרים מזיקים פחות, משיקולי בטיחות של היצרנים – שאינם רוצים להזיק למשתמש הפרטי. הדברה מקצועית נקראת כזו גם משום שהמדביר יודע בדיוק היכן להדביר ובאילו חומרים כדאי להשתמש כדי להשיג תוצאה יעילה.

איך אדע שבחרתי בחברת הדברה מקצועית?

הדרך הטובה ביותר לבחור חברת הדברה היא לברר מהי רמת השירות שלה. חברה שמציעה אחריות על כל הדברה, מסבירה היטב על דרך ההדברה ומעניקה לך הוראות קפדניות של 'עשה ואל תעשה' היא החברה שתעניק לך הדברה מקצועית ואיכותית באמת.
 

כללי

הדברה - מידע נוסף

הדברת מזיקים

סוגי הדברות

אינדקס מדבירים