הדברה

ריסוס

בשנים האחרונות, עם החמרת בעיית המזיקים בסביבת האדם, יותר ויותר אנשים מעוניינים לבצע ריסוס בביתם.

במאמר הבא, נפרט אודות הליך הריסוס ונסביר על סוגי הריסוס השונים הקיימים בארץ.

מהו ריסוס?

ריסוס הוא הדרך היעילה ללוחמה במזיקים הנמצאים בסביבת האדם. לפעולת הריסוס דרוש ידע בהתנהלות עם חומרי הדברה וריסוס, וציוד מתאים להתמודדות עם מקור בעיית המזיקים. במהלך פעולת הריסוס מתיז המדביר תרחיף או תמיסה המשמידה מזיקים, עשבים או מחלות שמקורן בחרקים, מכרסמים ובעלי חיים הנמצאים בסביבת האדם.

עם התפתחות ענף הריסוס נוספו שיטות וטכניקות ריסוס שונות לרבות: ריסוסים מווסתי צמיחה וריסוסי דישון המיועדים לענף החקלאות המבוצעים על ידי מטוס הדברה וכן ריסוסים המיועדים למען הדברות של חרקים ומזיקים טורדניים הנמצאים בסביבתו של האדם.

מדוע כדאי לבצע ריסוסים בביתכם?

ריסוסים הכרחיים לקטילת חרקים ומזיקים כדוגמת: עכברים, נמלים, חולדות, תיקנים, נחשים, עכבישים, דגי כסף ועוד, המסבים נזק רב לאדם ולרכושו כגון: מחלות והעברת טפילים, אלרגיות, עקיצות וגירויים בעור, זיהום מוצרי מזון, כרסום ופגיעה ברהיטי עץ, חוטי חשמל, בגדים ועוד. אי טיפול במזיקים החיים בסביבתנו עלול לפגוע בצורה משמעותית באיכות חיינו, בכיסנו ובבריאותינו.

אילו טכניקות ריסוסים ישנם?

באופן כללי, ישנן שתי טכניקות ריסוס עיקריות:

 • ריסוס אווירי – אלו הם ריסוסים המתבצע מהאוויר על ידי מטוס קל המצויד בחומרי הדברה וריסוס. ריסוס אווירי מתבצע בדרך כלל לטובת ריסוס שדות חקלאיים.
 • ריסוסי קרקע – אלו הם ריסוסים המתבצעים על ידי מדביר מקצועי המחזיק בתכשירי ריסוס והדברה לפיזור על פני האדמה בסביבה ביתית – פרטית.

אילו סוגי חומרי ריסוס קיימים?

נהוג לחלק את חומרי הריסוס הקיימים לארבעה סוגים עיקריים והם:

 • ריסוס אורגני – זוהי טכניקת ריסוס מזיקים המיוצרת מחומרים ומרכיבים אורגניים מתכלים אשר אינם פוגעים בסביבה.
 • ריסוס ביולוגי – מדובר בריסוס העושה שימוש באויבים הטבעיים של מזיקים שונים הנמצאים בסביבת האדם, כדוגמת: פטריות, חיידקים, טורפים ומיני חיידקים אשר אינם פוגעים בסביבה, אולם הסיכון היחידי בריסוס ביולוגי הוא במקרים של שגשוג של מין מסוים.
 • ריסוס כימי – מדובר בריסוס העושה שימוש בחומרים רעילים או כימיים הפוגעים במערכת העצבית של המזיקים וגורמים להשמדתם. חומרי הריסוס הכימיים הינם רעילים לאדם ולסביבתו וכמובן פוגעים באיכות הסביבה.
 • מכשור הדברה אלקטרוני - מדובר במכשור אולטרא סאונד אלקטרוני ייחודי, העושה שימוש בויברציות ובגלי קול על מנת לפגוע בשדה האלקטרו מגנטי של המזיקים ולהרחיקם מסביבת האדם. מדובר במכשור ידידותי לסביבה.

אילו שירותי ריסוס קיימים?

חברות הדברה רבות מספקות מבחר רחב של פתרונות ריסוס לרבות: ריסוס עכברים, פרעושים, חולדות, סקביאס, קרציות, חשופיות, טרמיטים, עקרבים, נדלים, ג'וקים, דגי כסף, צרעות, דבורים ועוד.

כיצד מתבצע הליך הריסוס?

כל הליך של ריסוס בין שהוא מתבצע באמצעות חברת הדברה ובין שהוא מתבצע באופן עצמאי מתחיל בזיהוי המזיק שחדר לחלל הבית ובאיתור המקור לבעיה כלומר: איתור הקן, הנחיל או המסתור של המזיק. לאחר שאותר הקן יש לרכוש את חומרי ההדברה המתאימים ולהכין את האזור המיועד לריסוס על ידי הרחקת מזון, חפצים, ילדים, בעלי חיים ונשים בהיריון מסביבת הריסוס. לאחר פינוי האזור ניתן להתחיל במלאכת הריסוס תוך שמירה על כללי בטיחות ברורים.

מהם כללי הבטיחות בעת ביצוע הליכי ריסוס בסביבת האדם?

מפאת העובדה כי חומרי ריסוס הינם רעילים ומסוכנים לאדם, לחי, לצומח ולסביבתו הרי שבעת התזת חומרי ההדברה הרעילים יש לנקוט באמצעי הגנה ובכללי בטיחות ברורים, לרבות הבאים:

 • יש להצטייד בחליפה, במסכת גז ובכפפות בלתי חדירות המגנות על עור הגוף מפני מגע עם החומרים הכימיים הרעילים.
 • יש להרחיק ילדים, בעלי חיים ונשים בהיריון מסביבת הריסוס.
 • יש לפנות רהיטים, חפצים ומזון מאזור הריסוס.
 • לאחר שפעולת ריסוס בוצעה יש לצאת מן הבית ולחזור כעבור כחמש שעות עד אשר החומר הרעיל מתאדה.
 • לאחר שהתבצעה פעולת הריסוס בביתכם מומלץ לעבור עם מטלית לחה על הרהיטים.

לסיכום, אם ברצונכם להזמין שירותי ריסוס לביתכם בכדי לטפל בבעיית המזיקים בסביבתכם אנו ממליצים לכם לפנות לחברת הדברות המתמחה בהליכי ריסוס.

 

כללי

הדברה - מידע נוסף

הדברת מזיקים

סוגי הדברות

אינדקס מדבירים