הדברה

הדברה ירוקה

בשנים האחרונות לנוכח עליית המודעות הציבורית לשמירה על איכות הסביבה, יותר אנשים דוגלים בשיטת הדברה ירוקה. שיטת ההדברה הירוקה הינה שיטת הדברה בטיחותית וידידותית לסביבה, המאפשרת לאדם מחד גיסא למגר את מכלול המחלות והטפילים העשויים לפגוע בבריאותו, בכלכלתו או במזונו ומאידך גיסא לשמור על בריאות הסביבה, האדם, הצומח והחי גם יחד.

במאמר הבא, נסביר מהי הדברה ירוקה, מהם יתרונותיה ושיטותיה.

מהי הדברה ירוקה?

הדברה ירוקה היא שיטת הדברה טבעית, המבוססת על חומרים מתכלים בעלי רמת רעילות נמוכה, אשר איננה מזיקה לאדם, לסביבה ולבעלי החיים.

שיטת ההדברה הירוקה צמחה לנוכח המודעות והדאגה העולה לנושא איכות הסביבה והתחממות כדור הארץ בקרב האדם. בשונה משיטת הדברה כימית, שיטת ההדברה הירוקה עושה שימוש בטכניקות, מכשירים וחומרים מתכלים ובלתי רעילים אשר אינם פוגעים באדמה, במים ובסביבה ואינם פוגעים בבעלי החיים ובאדם.

אינדקס מדבירים ירוקים באתר zap דפי זהב

אילו שיטות הדברה ירוקה ישנן?

עם צמיחת שיטת ההדברה הירוקה, פותחו שיטות הדברה נוספות אשר אינן פוגעות בסביבה, כדוגמת הבאות:

  • הדברה ביולוגית – היא שיטת הדברה העושה שימוש באויבים טבעיים על מנת להרחיק טפילים ומזיקים שונים, כדוגמת: שימוש בפרת משה רבינו בכדי להרחיק כנימות או פיזור של פירומונים להרחקת ג וקים.
  • הדברה אלקטרונית – היא שיטת הדברה ירוקה העושה שימוש באמצעים אלקטרוניים לצורך הרחקת מזיקים, כגון: שימוש במכשירים היוצרים גלי קול המרחיקים מיני מזיקים כדוגמת: עכברים, תיקנים, עטלפים, יונים, עכברים, חולדות, נמלים, חתולים ועוד.
  • הדברה ירוקה באמצעות הדברה אלקטרונית - בשוק ההדברה כיום, ישנן חברות המוכרות עזרים טכניים המאפשרים הרחקת מזיקים על ידי שימוש בגלי קול בתדרים שונים.
  • הדברה מכאנית – הדברה מכאנית היא הדברה העושה שימוש באמצעים מכאניים לשם השמדה או הרחקה של מזיקים. בין האמצעים המכאניים הבולטים המשמשים כאמצעים לשם הדברת מזיקים נמנים האמצעים הבאים: רשתות, מלכודת כלוב, דבק וקפיץ, דוקרנים, יריעות ניילון ועוד.
  • הדברה טבעית – הדברה טבעית היא הדברה העושה שימוש בחומרי ריסוס המבוססים על חומרי הדברה טבעיים המופקים מצמחים שונים.

באילו מזיקים מטפלת הדברה ירוקה?

הדברה ירוקה, פותחה בכדי להעניק מענה מקיף לאדם באשר למיגור תופעת המזיקים החיים בסביבתו העשויים להעביר מחלות מסוכנות. שיטת הדברה זו מטפלת במינים רבים של מזיקים וטפילים כדוגמת: הדברת נמלים, הרחקת יונים, הדברת עכברים, הדברת ג וקים, הדברת חולדות, הדברת טרמיטים, הדברת תולעי עץ, נחשים ועוד.

יתרונות ההדברה הירוקה

שיטת הדברה הירוקה מחזיקה ביתרונות רבים, לרבות הבאים:

  • חומר הדברה ירוק אינו מכיל רעלים או ריחות המזיקים לאדם, כך שאין הוא פוגע באדם, בסביבה או בבעלי החיים המצויים בסביבתו.
  • יכולת התפרקות גבוהה, שאיננה מחלחלת למי התהום או פוגעת באוזון.
  • הדברה ירוקה הינה אפקטיבית ואיננה מצריכה הכנות מיוחדות או פינוי של יושבי הבית והיא מאפשרת לנו לנהל שגרת חיים רגילה בלי דאגות מיותרות.
  • זוהי שיטת הדברה המטפלת בבעיות מזיקים בצורה נקודתית, אסתטית ונקייה.

מהו הסיכון הבריאותי – סביבתי הקיים בחומרי הדברה כימיים?

הדברה כימית מורכבת לרוב מחומרים כדוגמת: פירטרואידים וזרחנים אורגניים המכילים ממסים כגון: קסיסול או קסילן, חומרים אשר התגלו כחומרים מסרטנים.

כמו כן, מדובר בחומרים בלתי מתכלים, המחלחלים אל האדמה, אל מי התהום ואף נישאים באוויר וחודרים אל האוויר שאנו נושמים, אל המזון שאנו אוכלים ואל כל שרשרת המזון ופוגעת בבריאותינו ובבריאות הסביבה, הצומח והחי.

לסיכום, אם ברצונכם להשפיע לחיוב על עתיד כדור הארץ ועל בריאות ילדיכם, אל תתנו יד לשיטת ההדברה הכימית המזיקה לכדור הארץ ולילדנו ובחרו בשיטה הטבעית להדברת מזיקים– הדברה ירוקה.

 

כללי

הדברה - מידע נוסף

הדברת מזיקים

סוגי הדברות

אינדקס מדבירים