הדברה

הדברת חרקים

הדברת חרקים הפכה לחלק בלתי נפרד מהמלחמה הממושכת, שמנהל האדם אל מול אויביו הנצחיים הלא הם החרקים. גדודים, גדודים של חרקים מגיחים אל סביבת חיינו ובתינו ומאיימים לעקצנו או לעורר בנו גועל ודחייה וכל שנותר לנו לעשות הוא להשתמש בנשק הסודי שפותח לצורך פתרון הבעיה: חומרי הדברה.

במאמר הבא, נפרט אודות הליך הדברת מזיקים, על השימוש בחומרי הדברה ועל הדברת תולעי העץ, שמאיימות לחבל ברהיטי העץ העתיקים שלנו. אז לפני שמתחילים עם הדברת חרקים, הנה כמה עובדות מרתקות על אויבנו משכבר הימים – ממלכת החרקים.

על ממלכת החרקים

ממלכת החרקים, השייכת למשפחת פרוקי הרגליים נחשבת לקבוצה המכילה את מספר המינים הגדול ביותר במחלקת החי. על אף מלחמת האדם בחרקים וניסיונותיו האין סופיים של הדברת חרקים, הם ממלאים תפקיד מהותי וחשוב מאין כמותו במערכת האקולוגית, שכן הם אמונים על פירוק החומרים האורגניים לרבות: פגרי בעלי חיים, זבל וצמחים נרקבים, הם אמונים על תהליכי ההאבקה של מיני צמחים ואף מסייעים בתהליכי ההדברה של מגוון מינים.

על הדברת חרקים

הדברת חרקים היא פעולה שמטרתה הרחקה, השמדה או צמצום השפעתם של מיני מזיקים מכל המחלקות הטקסונומיות לרבות: עופות, חיידקים, צמחים, יונקים ובעיקר חרקים.

עם השנים פותחו שיטות הדברה שונות, לרבות: הדברה ביולוגית, הדברה כימית, הדברה פיזיקאלית, הדברה מכאנית והדברה משולבת.

כל שיטת הדברה נעזרת בחומרים רעילים הפוגעים במרכז העצבי של החרקים או באמצעים אחרים כגון מכשירים ואויבים ביולוגים, אשר נועדו להרחיק את המזיקים מן הטריטוריה הביתית של האדם.

יותר ויותר אנשים מבינים את הנזק הסביבתי הרב הטמון בשימוש בחומרי הדברה כימיים ומתחילים לעבור בהדרגה לשימוש בחומרי הדברה אורגניים או באמצעים ביולוגים ללוחמה במזיקים.

על הדברת תולעי עץ

תולעי עץ, הם למעשה זחלים של עש החודרים אל תוך רהיטי עץ וניזונות מן העץ תוך כדי יצירת תעלות ההורסות את עץ הרהיט. סימני ההזהרה להימצאותם של מזיקים ברהיטי העץ הם סימני נסורת על גבי הרצפה, רעשי רשרוש שמקורן בעץ הרהיט ועוד.

חשוב לזכור כי ישנם שני מינים של תולעי עץ הנפוצים בארץ והם: היקרונית והליקטוס.

  • היקרונית – היקרונית היא חיפושית, שאורכה עשרים מלימטרים וצבעה חום בהיר, הנפוצה בעיקר בסביבה של בתי מגורים בתוך משקופים או רהיטי עץ.
  • ליקטוס – הליקטוס היא חיפושית, שאורכה כשני מילימטרים וצבעה חום. הליקטוס נפוצה בעיקר במוצרי עץ יבשים כיוון שהיא ניזונה מהעמילן המצוי בעץ.

כיוון שמדובר ברהיטי עץ פונקציונאליים המשמשים את האדם, כל הליך ההדברה הינו מורכב ודורש טיפול מדויק ועדין במקור הבעיה. כאשר הדברת חרקים מסוג תולעי העץ מתבצעת בשני אופנים עיקריים: טיפול בגז (איוד) והזרקת חומר הדברה למקום הנגוע.

לסיכום, אם ברצונכם לטפל בבעיית המזיקים ותולעי העץ בסביבת ביתכם אנו ממליצים לכם להזמין חברת הדברת חרקים מקצועית, המתמחה בשירותי הדברת חרקים ומזיקים.

 

כללי

הדברה - מידע נוסף

הדברת מזיקים

סוגי הדברות

אינדקס מדבירים