הדברה

הדברה ביולוגית

הדברה ביולוגית היא ללא ספק התחליף המושלם לשיטת ההדברה הקונבנציונאלית, המאפשרת לאדם מחד גיסא להיפטר מגורמים מזיקים המצויים בסביבתו ומאידך גיסא לשמור על סביבתו ועל בריאותו. במאמר הבא, נסביר מהי הדברה ביולוגית, מהם יתרונותיה ומהם חסרונותיה.

מדוע לנו להדביר?

הדברת מזיקים הינה פעולה הכרחית לקיום התעשייה, החקלאות ומעל להכל לבריאותו של האדם, שכן מיליוני בני אדם נפגעים ומתים מדי שנה כתוצאה ממחלות המועברות על ידי מינים שונים של חרקים. כמו כן, ענפי התעשייה והחקלאות סופגים הפסדים כלכליים ניכרים כתוצאה מנזקים הנגרמים לרכוש וליבול, הנאמדים בכתשעים מיליארד דולרים לשנה.

מהי הדברה ביולוגית?

הדברה ביולוגית היא שיטה אלטרנטיבית להדברת צמחים, בעלי חיים ומזיקים, העושה שימוש יזום בייבוא, תגבור או שימור של אויבים טבעיים הנמצאים בשטח הגידול של המזיק, למען הפחתה, דחיקה או צמצום טבעי של אוכלוסיית המזיקים עד לרמה שהיא מתחת לסף הנזק הכלכלי (למשל: לדוגמא: שימוש בדגי גמבוזיה למען הדברת יתושים).

מדובר בשיטת הדברה ירוקה הקיימת עוד מימי קדמת דנא לפני למעלה מ - 1,500 שנה ואף מוזכרת במסכת מועד קטן בתיאור המורה כיצד יש להדביר קן של נמלים על ידי ייבוא של נמלים מקן אחר.

איך זה עובד?

העיקרון הפשוט של הדברה ביולוגית טמון בעובדה כי ישנם גורמים שונים המסוגלים להגביל את התרבותו של כל מין על פני כדור הארץ. גורמים אלו הינם גורמים מעודדי תמותה, לרבות:

 • גורמים אביוטיים - של תנאי אקלים קוטביים ותנאים פיזיקאליים כגון: חום, קור, יובש, קרינה, אור ועוד.
 • מחסור או שפע פתאומי במזון מסוג מסוים.
 • גורמים ביוטיים – הכוונה לאויבים הטבעיים הנמצאים בסביבת המזיקים כגון: טורפים ומינים שונים המתחרים על שטח המחייה של המזיק.

במערכת האקולוגית בטבע שורר שיווי משקל בין הגורמים המגבילים את החי לבין פוטנציאל הריבוי של כל פרט ולכן כל שינוי ולו הקטן בגורמי התמותה הללו עשויים להפר את האיזון הטבעי ולגרום לדלדול במספר המינים של אותו חי.

אילו סוגי הדברה ביולוגית יש?

ישנם שני סוגים עיקריים של הדברה ביולוגית:

 • הדברה ביולוגית טבעית – שיטת הדברה זו עושה שימוש באויבים הטבעיים המצויים בסביבת שטח הגידול של המין המזיק אותו רוצים להרחיק.
 • הדברה ביולוגית יזומה – שיטת הדברה זו מבקשת להחזיר את האיזון במערכת האקולוגית הטבעית על ידי מניפולציות יזומות של האדם, כגון: יבוא של אויבים טבעיים לאזור הגידול של המין המזיק ועוד.

אילו שיטות הדברה ביולוגיות קיימות?

באופן כללי ניתן לסווג את שיטות ההדברה הביולוגיות לשלוש:

 • הדברה באמצעות טורפים – בקטגוריה זו תוכלו למצוא מינים של בעלי חיים וחרקים טורפים המשמשים אויביים טבעיים למזיקים שונים. טורפים כדוגמת: זבובים, ציפורים, ארנימלים, חיפושיות, פשפשים ועוד. לדוגמא: הדברת מכרסמים באמצעות שימוש בקינים של בזים.
 • הדברה באמצעות טפילים – בקטגוריה זו תוכלו למצוא מינים של חרקים טפיליים המשמידים מזיקים שונים. טפילים כדוגמת: שימוש בצרעה הטפילית לצורכי הדברת כנימות העלה.
 • הדברה באמצעות פתוגנים – בקטגוריה זו תוכלו למצוא סוגים שונים של גורמי מחלה המשמשים כאויבים טבעיים למזיקים שונים. בין סוגי הפתוגנים תוכלו למצוא: חיידקים, פטריות ונבגים. לדוגמא: שימוש בחיידקי בצילוס למען הדברה ביולוגית של זחלים של יתושים.

על ייצור אמצעי ההדברה הביולוגיים

אמצעי הדברה ביולוגים "מיוצרים" בשלושה אופנים:

 • ייבוא של אויבים טבעיים אקזוטיים מארצות ומיבשות רחוקות (עיין ערך קרפדת הקנים).
 • תגבור של אויבים טבעיים המצויים בסביבת בית הגידול של המזיק.
 • שימור של אויבים טבעיים המצויים בסביבת המזיק כך שיפעלו לדחיקת המין המזיק.

מהם החסרונות בהדברה ביולוגית?

בשתי מילים: פלישת מינים. כלומר, הפרת האיזון הטבעי השורר במערכת האקולוגית באזור מחייה מסוים של אורגניזמים, באמצעות יבוא של מין אקזוטי המשמש כאויב טבעי שמטרתו לחסל את המין המזיק, עלול בשל עודפי מזון להתרבות בצורה מאסיבית ולהפוך למעשה למין פולש. דוגמא לכך ניתן לראות ביבוא של קרפדות הקנים מאזור האמזונס שבדרום אמריקה לאוסטרליה, במטרה להילחם באוכלוסיית החגבים המרובה באזור מטעי קני הסוכר שבאוסטרליה. עודף המזון והיעדר האויבים בסביבתה גרמו לשגשוגה של קרפדת הקנים ולהתרבותה באזור ולדחיקתם של מינים אחרים באזור.

מהם יתרונות ההדברה הביולוגית?

שיטת ההדברה הביולוגית מחזיקה במספר יתרונות ברורים והם:

 • בשונה מחומרי ההדברה הכימיים המזיקים לקשת של אורגניזמים כגון: חרקים, ציפורים ויונקים במהלך ניסיון השמדה של האורגניזם המזיק לאדם, הדברה ביולוגית פועלת אך ורק על המין המזיק.
 • הדברה ביולוגית היא מטבעה פחות רעילה מאשר הדברה כימית העושה שימוש ברעלנים כימיקאלים.
 • חומרי הדברה ביולוגיים הינם אפקטיביים במינונים נמוכים ואף מתכלים תוך זמן קצר, עובדה המצמצמת את הנזק הסביבתי ואת בעיות הזיהום.
 • שימוש באמצעי הדברה ביולוגיים נטולי רעלנים מזיקים וחומרים כימיים, מסייעים בשמירה על בריאות האדם ועל סביבתו.

לסיכום, אם ברצונכם לשמור על בריאותכם ועל בריאות הסביבה הזמינו חברת הדברה ביולוגית.

 

כללי

הדברה - מידע נוסף

הדברת מזיקים

סוגי הדברות

אינדקס מדבירים