הדברה

הדברת ג'וקים

הפתרון היעיל ללוחמה בבעיית התיקנים, התוקפים אותנו מדי קיץ, הוא הליך הדברת ג'וקים. לא רק תחושת הגועל האוחזת בנו בכל היתקלות עם המזיקים החומים הללו, היא שמצדיקה את הזמנתו של מדביר מקצועי למחזות ביתנו, אלא ההרס האסתטי והאיום התברואתי, שמביאים עמם התיקנים, הם הם שדורשים פעולה קטלנית, טוטאלית ומיידית כנגד ידידינו החומים.

במאמר הבא, נפרט אודות סוגי תיקנים ועל הליך הדברת ג'וקים.

על ידידינו הג'וקים

ג'וקים הם למעשה חרקים פרוקי רגליים, השייכים לתת מחלקת התיקנאים. מחלקה זו כוללת בתוכה כשלושת אלפים וחמש מאות מיני חרקים, הנפוצים בכל העולם ובעיקר בסביבה טרופית ובסביבת האדם. התיקנים פעילים בעיקר בלילה בעונת הקיץ והם אוכלי כל. מבנה גוף התיקן מורכב מזוג מחושים ארוך, גוף שטוח, חמישה פרקי רגליים וגפי פה המסוגלות ללעוס. התיקנים נתפסים כחרקים המזיקים לאדם, זאת בשל פגיעתם בצמחים, במזון האדם וביכולתם להעביר גורמי מחלה לאדם.

סממנים המרמזים על הימצאותם של תיקנים בביתכם הם: סימני כרסום, נשלים, תיקנים מתים ותיקי ביצים.

על סוגי ג'וקים

באופן כללי ישנם ארבע מינים נפוצים של תיקנים והם:

  • תיקן מזרחי – מדובר בתיקן חסר כושר תעופה, הניחן בצבע שחור או חום כהה, המגיע לאורך של 2.5 סנטימטרים, החי באזורים חמים ואפלים ונפוץ בכל העולם.
  • תיקן אמריקאי – מדובר בתיקן שמוצאו מאפריקה, צבעו חום אדמדם, מחזור חייו נע בין שישה חודשים ועד שלוש שנים, גופו ארוך ובטנו צרה והוא מצויד בכנפיים המאפשרות לו לעוף למרחק קצר.
  • תיקן פסים חום – זהו תיקן שמוצאו באפריקה, אורכו כ – 1.5 סנטימטרים וצבעו הוא חום בהיר עם פסי רוחב חומים הנראים על חזו וכנפיו.
  • תיקן גרמני - זהו תיקן שפיתח עמידות כלפי מספר חומרי הדברה, הוא נפוץ בעיקר בבתים, צבעו חום בהיר בעל שני פסים כהים לאורך בית החזה הקדמי שלו.

כאמור, כל הליך של הדברת ג'וקים מתחיל בהתייחסות לסוג התיקן המדובר.

על חומרי הדברת ג'וקים

כאמור, הפתרון המיידי להתמודדות עם אוכלוסיית התיקנים בביתכם הוא הדברת ג'וקים באמצעות חומרי הדברה. אחד מחומרי ההדברה הנפוצים לטיפול והדברת ג'וקים הוא חומצה בורית או מלכודו תיקנים. כמו כן, ישנן שיטות הדברה נוספות היעילות נגד תיקנים הנעשות על ידי חברות הדברה מקצועיות, כגון: הדברה כימית, הדברה אלקטרונית, הדברה ירוקה והדברה ביולוגית.

טיפים להדברת מזיקים

אם ברצונכם להגביר את האפקטיביות של הליך הדברת ג'וקים, יש לפעול לפי ההוראות הבאות:

טרם הליך הדברת ג'וקים, עליכם לפנות את חלל ארון כיור המטבח, לפנות דברי מזון וכלים מהשיש ולפנות את תכולת ארונות המטבח.

בתום פעולת הדברת ג'וקים עליכם לנקוט בפעולות הבאות בכדי לשמר את האפקטיביות של הליך ההדברה:

  • מתי מותר להיכנס אל חלל הבית שרוסס? - במידה ובוצעה בביתכם פעולת ריסוס נטולת ריח ניתן להיכנס אל חלל הבית בתום שעתיים מפעולת ההדברה או בתום שבע שעות, במידה ובוצעה הדברת ג'וקים עם ריח. חיות ובעלי חיים מורשים להיכנס לבית המרוסס לאחר חמש שעות, בעוד בעלי כנף מורשים להיכנס אל חלל הבית שרוסס רק לאחר עשר שעות.
  • מומלץ לא לשפשף את הפנלים בביתכם למשך שבוע.
  • אסור לשטוף את רצפת הבית למשך יומיים מתום פעולת הריסוס.
  • בכדי למנוע את תחושת הצריבה, אנו ממליצים לכם לאוורר את ביתכם.
  • מומלץ מאוד לאטום פתחים וסדקים פוטנציאלים לכניסה של ג'וקים.

מהי עלות פעולת הדברת מזיקים?

עלות פעולת הדברת ג'וקים תלויה במספר פרמטרים והם: מספר החללים המיועדים לריסוס, גודל השטח המיועד לריסוס, שיטת ההדברה, עומס הציוד והריהוט בחלל ורמת אטימות המבנה. כאשר באופן כללי, מחיר הדברת תיקנים עולה בממוצע 300 ₪.

כמו כן, חשוב לציין כי מחיר פעולת ההדברה תלוי גם בסוג המזיק ולכן ייתכן כי המחיר שתדרוש חברת ההדברה עבור הליך הדברת תיקנים יהיה שונה לחלוטין מהמחיר שהחברה תדרוש בעבור הליך הדברת פרעושים, הדברת טרמיטים, הדברת יונים או כל פעולת הדברה של מזיק אחר.

לסיכום, אם ברצונכם להיפטר באחת מבעיית התיקנים בביתכם, אנו ממליצים לכם לפנות אל חברת הדברה המתמחה בהליך הדברת ג'וקים.

 

כללי

הדברה - מידע נוסף

הדברת מזיקים

סוגי הדברות

אינדקס מדבירים