הדברה

הדברת טרמיטים

הדברת טרמיטים היא פעולה קריטית הנחוצה לכל אדם המחזיק בבית או ברהיטים העשויים מעץ. הטרמיטים מסוגלים להטיל הרס כבד ברהיטי עץ ולחסל בתים עד ליסוד!, על מנת להתמודד עם בעיית הטרמיטים ולמנוע עוגמת נפש ואובדן ברכוש ובנכסים, יש לבצע הליך הדברת טרמיטים מקצועי בעת התגלות קן של טרמיטים.

במאמר הבא, נפרט אודות הטרמיטים וכיצד ניתן לטפל בבעיות טרמיטים בביתכם.

על ידידינו הטרמיטים

הטרמיטים הם חרקים החיים במושבות משפחתיות, הקרובים למשפחת התיקנים מבחינה אבולוציונית. הטרמיטים חיים באזורים טרופים ולחים בתוך טילים שהם מקימים במעמקי האדמה. הטרמיטים ניזונים מעצים המכילים ליגנין ותאית. רגישותם לקרני UV מאלצת אותם לבנות תעלות בוץ המספקות להם הגנה ומאפשרות להם להגיע אל מזונם בבטחה. הטרמיטים נחשבים למזיקים קטלניים, המסוגלים להרוס באחת רהיטים, בתים ומוצרים מעץ, הדברת טרמיטים מסתמנת ככלי המלחמה היחיד של האדם כנגד התפשטות אוכלוסיית הטרמיטים ונזקיה.

על סוגי טרמיטים

עד היום, נתגלו בעולם כ – 2000 זנים של טרמיטים הנפוצים בעיקר באזורים טרופיים. כאשר באופן כללי, ניתן לחלק את הטרמיטים לשתי קבוצות עיקריות:

  • טרמיטים שוכני עץ יבש– אלו הם טרמיטים הבונים את קניהם בתוך עצים יבשים.
  • טרמיטים שוכני עץ לח – אלו הם טרמיטים הבונים את בית הגידול שלהם בעצים לחים.
  • טרמיטים שוכני קרקע – אלו הם טרמיטים השוכנים בעיקר באזורי גידול המאופיינים בקרקע חולית.

בארץ, נפוץ זן הטרמיטים שוכני הקרקע שתפוצתו נראית בכל רחבי הארץ, לרבות: בירושלים, בשפלת החוף, במרכז תל אביב ובנגב.

מדוע נחוץ להדביר טרמיטים?

הטרמיטים הם חרקים הניזונים מכרסום של עצים ורהיטי עץ ומכלים אותם, עובדה העשויה לגרום נזק יסודי כבד לבתים הבנויים מעץ או מרוהטים מעץ (כרסום מטבחים, משקופים, רהיטים, ארונות, רעפים וספרים) וכן עשויים לגרום נזק למוצרי גבס ופלסטיק (כגון כבלי החשמל). הדברת טרמיטים היא פעולה הכרחית, שצריכה להיעשות בצורה יסודית, מיידית ומקצועית, על מנת למנוע אובדן ברכוש ובנכס.

על חומרי הדברת טרמיטים

מרבית חברות ההדברה בישראל פועלות בשתי שיטות עיקריות של הדברת טרמיטים אשר נועדו לחסום בצורה מיידית את התפשטותם ההרסנית, המכלה והמפחידה של רהיטי הבית.

  • הדברת טרמיטים בשיטה הביולוגית – זוהי שיטת הדברה ביולוגית אקולוגית הנעזרת באויביהם הטבעיים של הטרמיטים, הלא הם זנים של נמלים, ציפורים, שממיות ותרנגולות המגבילים את תפוצת אוכלוסיית הטרמיטים.
  • הדברת טרמיטים בשיטה הכימית - זוהי שיטת הדברה העושה שימוש בחומרים כימיים ורעלנים שמטרתם להשמיד באחת את כלל אוכלוסיית הטרמיטים השוכנים בקיני האדמה.

אילו מזיקים נוספים פוגעים בעץ?

מלבד הטרמיטים ישנם מזיקים נוספים הגורמים לנזק כבד בעץ, כדוגמת החרקים הבאים: חיפושית הרהיטים, חיפושית העץ, חיפושית הליקטוס, יקרונית ותולעי עץ. חברות מקצועיות המתמחות בהליך הדברת מזיקים תבצענה אבחון מקדים למזיק המכלה את רהיטי הבית ויפעלו בשיטת הדברה המותאמת לסוג המזיק, בין אם מדובר בהדברת טרמיטים, בין אם מדובר בהליך הדברת תולעי עץ ובין אם מדובר בהליך הדברת נמלים או הדברת ג'וקים.

טיפול מונע נגד התפשטות טרמיטים

הליך הדברת טרמיטים יכול להציל את ביתכם ואת רהיטיכם באחת, אולם תוכלו לחסוך את עוגמת הנפש והדאגות המיותרות אם תשקיעו מעט זמן ומחשבה בטיפול מונע נגד טרמיטים.

כאמור, זיהוי מוקדם של אוכלוסיות טרמיטים ומיגורם עשוי לחסוך לכם ברכוש, בכסף ובעוגמת נפש, לפיכך מוטב להקדים תרופה למכה ולנהוג בהתאם להוראות הבאות: ראשית, אנו ממליצים לכם לרכוש תכשירים ותרסיסים לחיסון רהיטי עץ, הדוחים טרמיטים. שנית, תוכלו למנוע חדירה של טרמיטים אל חלל ביתכם באמצעות ביצוע פעולת מנע להדברת טרמיטים, בה יוצרים תעלת קידוח לאורך היקף הבית ומזריקים חומר הדברה ייחודי המחלחל אל מחילות וקיני הטרמיטים ומונע את התקדמותם אל חלל ביתיכם.

מהי עלות פעולת הדברת טרמיטים?

כאמור, הדברת טרמיטים היא פעולה מורכבת המצריכה ידע, מיומנות, מקצועיות ומכשור מתקדם. ההדברה מתבצעת בשלושה שלבים עיקריים: השלב הראשון הוא שלב האבחון וזיהוי מקור הטרמיטים באמצעות גלאי לחות וחומרי כיול לאיתור טרמיטים. השלב השני הוא שלב הקידוח ויצירת תעלת החיץ והשלב השלישי הוא שלב הריסוס. לפיכך מדובר בעלויות גבוהות יותר מאשר הדברת ג'וקים סטנדרטית. יחד עם זאת, אל תתפתו להצעות מחיר מוזלות שכן הדברה לא מקצועית של טרמיטים, תאיים באחת על שלום רכושכם ועל ביתכם. לכן אל תתפשרו!.

לסיכום, אם ברצונכם לטפל בצורה מקצועית בבעיית הטרמיטים שהתפשטה בביתכם, אנו ממליצים לכם לפנות אל חברת הדברות מקצועית המתמחה בהליך הדברת טרמיטים מקצועי ויסודי.

 

כללי

הדברה - מידע נוסף

הדברת מזיקים

סוגי הדברות

אינדקס מדבירים