הדברה

הרחקת יונים

הרחקת יונים היא שיטת הדברה אשר נועדה לספק פיתרון מהיר להתמודדות עם בעיית היונים המקוננות בקרבת האדם. יונים ידועות כנשאיות של מחלות, טפילים ומזהמים רבים היכולים לעבור אל האדם באמצעות מצבורי הלשלשת, הנוצות והלכלוך המצטבר במקום הקינון של היונים.

במדריך הבא נסביר הכל אודות הליך הרחקת יונים ונפרט אודות השיטות והאמצעים השונים, אשר פותחו בכדי להתמודד עם בעיית היונים.

מהי הרחקת יונים?

הרחקת יונים היא שיטת הדברה המבוצעת על ידי מדביר יונים מקצועי ונעשית במטרה להרחיק אוכלוסיות של יונים, המקננות בסמוך לאזורי מחייה של האדם. במרבית המקרים, שיטת הרחקת היונים נעשית על ידי שימוש באמצעים, אביזרים ומכשירים חיצוניים, אשר אינם מיועדים לחיסול היונים אלא להרחקתם מטריטוריית המחייה של האדם (בדרך כלל, מסתורי כביסה ומרזבים).

מדוע מומלץ להדביר יונים?

ישנן מספר סיבות התומכות בהליך מקצועי של סילוק יונים והן הבאות:

 • ראשית, יונים מהוות מטרד לאדם: הן זקוקות לאוכל רב ומותירות לכלוך ופסולת של לשלשת על כל חלקה טובה של כביסה ולכן אנשים רבים מעוניינים לבצע הרחקה של יונים באמצעות איש מקצוע.
 • שנית, לשלשת היונים מותירה ריח נוראי בסביבתה.
 • שלישית, יונים מסבות נזקים חמורים למרזבים וגורמות להרס של מתכות ולסתימות במעברים המיועדים להזרמת מים, דבר הגורם לנזילות ולהצפות למיניהן.
 • ורביעית, יונים עשויות להעביר מחלות ומיני טפילים המסוכנים מאוד לאדם, כגון: דלקת מוח נגיפית, דררת (העשויה לגרום לדלקת ריאות), שפעת העופות, פאראטיפוס (גורמת לקלקול קיבה, לשלשולים ולהתייבשות בקרב האדם).

אילו שיטות קיימות?

עם השנים, פותחו שיטות ואמצעים מגוונים למען סילוק יונים מסביבת האדם.

 • דוקרנים – זהו אמצעי חיצוני, עשוי נירוסטה, המותקן באזורי הקינון והמחייה של יונים, כגון: מסתורי כביסה, מרזבים, אדן החלון ועוד. למעשה מדובר במסילה של דוקרנים מנירוסטה המונחים בשיפוע על גבי משטחים צרים ולמעשה מונעים ומרחיקים מיני ציפורים, כגון: עורבים, דרורים ויונים מלשבת בהן.
 • קפיצים – זהו אמצעי חיצוני הבנוי מסליל של קפיצים מנירוסטה, אשר בשל חוסר יציבותו גורם להליך של הרחקת היונים.
 • מלכודות יונים – זהו מתקן העשוי מרשת של ברזל ושני פתחים בהם שמים פיתיון של מזון או מים עבור היונים, כאשר ניתן ללכוד במלכודת זו עד עשרים וארבע יונים. המלכודת מיועדת למקרים בהם לא ניתן לבצע ירי.
 • רשת מחץ חשמלית לשם הדברת יונים – זוהי רשת בעלת שני פסי אלומיניום המחוברת לחשמל, הנפרשת על גבי מרפסות, מסתורי כביסה וקצוות של גגות (מקומות בהם יונים נהגות לשבת) המייצרת זרם נמוך של חשמל המבריחה ומרחיקה יונים מסביבת האדם.
 • רשת פלסטית – זוהי רשת שקופה הנתלית במסתורי כביסה, בחלונות ובתוך מבנים, המונעת את קינון היונים והציפורים וגורמת להרחקתם.
 • ירי יונים – זוהי שיטת הדברת יונים המחייבת החזקה ברישיונות והיתרים מטעם רשות שמורות הטבע, שמטרתה להרוג ולפזר אוכלוסיות גדולות של יונים מאזור מגוריו של האדם.
 • רעל יונים – זוהי שיטת הדברת יונים נוספת, בה מפזרים רעל מיוחד בסביבת הקינון של היונים, הפוגע במערכת הנשימתית או העצבית של היונים, הגורם למוות מיידי.

כיצד לבחור מדביר יונים מקצועי?

במידה ואתם סובלים מבעיית יונים חמורה, אנו ממליצים לכם להרחיק את היונים באמצעות מדביר יונים מקצועי. תוכלו להתייעץ עם שכנים, מכרים וחברים שהזמינו בעבר מדביר מקצועי ולקבל המלצה על מדביר יונים מקצועי ואמין. כמו כן, תוכלו לחפש במגוון פורטלים ואתרים של חברות הדברה המלצות על חברה אמינה המתמחה בהדברת יונים.

לפני שאתם שוכרים את שירותיו של מדביר יונים מקצועי, אנו ממליצים לכם לבדוק האם הוא נושא באמתחתו את כל התעודות והרישיונות הדרושים, האם ברשותו ציוד מתקדם, וותק וניסיון מוכח בהליך סילוק יונים.

על הליך הרחקת היונים

ההליך נעשה על ידי איש מקצוע ומורכב מהשלבים הבאים:

 • שלב א' – בשלב הראשון, יש לאתר את מקום הכינון של היונים, קרי את כיני יונים. ניתן לאתר את הכן על ידי מציאת עקבות הלשלשת שמותירות היונים על גבי אדן החלון.
 • שלב ב' – לאחר שאותר מקום כינונן של היונים, מזמינים מדביר יונים מקצועי, אשר יבצע הרחקת יונים לצמיתות תוך שימוש בשיטות, כגון: הצבת דוקרני מתכת על אדן החלון ומתלה הכביסה, הצבת רשתות, הצבת דחלילים, הצבת מלכודות יונים, שימוש במערכות אלקטרוניות וחשמליות למען סילוק יונים, וכן שימוש בחומרים ורעלנים כימיים.
 • שלב ג' – התקנת המלכודות וסילוק היונים לצמיתות.

מחירים בתחום

הזמנת מדביר להרחקת יונים כרוך כאמור בתשלום. המחיר תלוי בשיטת ההרחקה הנבחרת, כאשר באופן כללי, הצבת דוקרנים עולה בין 35 ₪ ל – 90 ₪ למטר, ריסוס נגד יונים בתוך מסתורי הכביסה נע בין 80 ₪ ל – 120 ₪ ואילו הצבת רשת שקופה למען סילוק יונים ממסתורי הכביסה נעה בין 450 ₪ ל – 900 ₪. למחירים נוספים בקרו במחירון דפי זהב.

לסיכום, במידה ואתם מעוניינים להיפטר מאוכלוסיית היונים המקוננת באזור מגוריכם, אנו ממליצים לכם לפנות אל מדביר יונים מקצועי בכדי שיתקין אמצעי למען הרחקת יונים לצמיתות.

 

כללי

הדברה - מידע נוסף

הדברת מזיקים

סוגי הדברות

אינדקס מדבירים