הדברה

עשינו ריסוס מה עכשיו

ברוב המקרים, ריסוס אינו פעולה חד פעמית, שמאפשרת לכם ביטוח לכל החיים נגד המזיקים. לרוב, תיאלצו לחדש את הריסוס בתדירויות המשתנות בהתאם לסוג המזיק, כאשר לרוד מדובר במרווחים של שנה. אחרי ריסוס ישנם מספר שלבים שצריך לנקוט, בין אם כדי לשמור על עצמכם מפני הרעל שבחומרי הריסוס, ובין אם כדי לשמור על האפקט של הריסוס כדי שיישאר לכמה שיותר זמן.

אז מהם השלבים אחרי ריסוס?

אחרי ריסוס ישנם 2 פרמרטרים הקובעים את הפעילות המועדפת – שמירה על בריאות בני הבית, ושמירה על איכות הריסוס לאורך זמן.

•זמן החזרה הביתה – לאחר הריסוס, ישנו שלב בו על הבית להיות סגור וריק, כדי שהחומרים הרעילים יוכלו לבצע את פעולתם ולהתקבע בבית, בלי לסכן את יושביו. בדרך כלל, שלב זה אורך כשעתיים עד שלוש שעות. כאשר מדובר בחודשי החורף, בהם אידוי החומרים מתרחש באופן איטי יותר מחודשי הקיץ החמים, מומלץ להאריך את הזמן הזה בשעה נוספת. בנוסף, כאשר יש בבית חיות מחמד, זמן החזרה יכול להשתנות, כפי שיוסבר בהמשך.

•שטיפה אחרי ריסוס – בעניין זה, ההמלצות משתנות מאוד בהתאם ל-2 הפרמטרים. בעיקרון, כדאי לא לשטוף את הבית כיומיים שלושה לאחר הריסוס, על מנת לשמור על האפקט של הריסוס שהתבצע בו, ולקבע את האפקטיביות שלו. מדובר בעיקר באזור של הפאנלים והאזורים שבהם ביצעו את הריסוס המרוכז, כאשר ניתן לנקות את מרכזי החדרים, כל עוד דואגים שהמים לא יגיעו לפאנלים. יש מדבירים שממליצים לנקות ניקיון בסיסי עם סמרטוט בנקודת הזמן הזו, ורק לאחר שבועיים נוספים לבצע שטיפה עם גריפת מים. כך או כך, ההמלצה הזו משתנה במידה ויש בבית תינוקות או בעלי חיים, שיכולים להגיע לאזורים הללו, מה שעלול ליצור סכנה עבורם שכן החומרים רעילים מאוד. במקרים כאלו, חובה לשטוף את הבית לפני הכניסה החוזרת אליו, על אף ההתפשרות על התקבעות החומר כראוי.

•בעלי חיים וריסוס – בעקבות כך שבעלי חיים נוטים ללקק יותא מאשר בני אדם ואפילו מתינוקות, ובעקבות קרבתם המתמדת לרצפה, ההמלצות לגבי כלב הינן מחמירות יותר. על מנת לנקוט במשנה זהירות ולשמור על כלבכם, מומלץ להכניס אותו בחזרה הביתה לאחר ריסוס, רק ביום שלמחרת, ולאחר שטיפה. על השטיפה להיות גם היא מדוקדקת יותר, ויש להתמקד גם הפינות הקטנות, מאחר וכלבים ובעלי חיים אחרים יכולים להגיע לכל פינה בבית.

לסיכום, למדנו שריסוס הינו תהליך, שיש לבצע מספר שלבים אחריו, אשר את אופיים נקבע על פי הפרמטרים של ביטחון בני הבית על פי סוג שוכניו (תינוקות, בעלי חיים), ועל פי ההמלצות שמאפשרות לחומרי ההדברה להתקבע ולבצע את פעולתם על הצד הטוב ביותר.

ריסוס ממוצע ידרוש מאיתנו חזרה עליו, בערך כל שנה, גם אם ביצענו את כל ההמלצות לגבי התקבעות החומר.

 

כללי

הדברה - מידע נוסף

הדברת מזיקים

סוגי הדברות

אינדקס מדבירים