הדברה

הדברת צרעות - כל מה שחשוב לדעת

זנים מסוימים אמנם שלהן חשובים מאד לחקלאות, אך יש גם את אלה הידועים כמזיקים, כולל לנו, לבני האדם. הצרעות שייכות למשפחת פרוקי הרגליים, והן גלגול של דבורים וגם נמלים ממינים שונים. ישנם שני סוגים של צרעות בישראל: צרעה גרמנית, בצבע שחור-צהוב, וצרעה מזרחית הנחשבת לנפוצה וגדולה יותר. מכיוון שהן נושאות בגופן ארס, הן עשויות להיות מזיקות ומסוכנות מאד לאנשים הסובלים מאלרגיה לעקיצת צרעות, ולכן חשוב מאד לדאוג להיפטר מהן, כאשר מזהים קבוצה גדולה שלהן בסמוך למגורי אדם.  

מתי צריך לעשות הדברת צרעות ולמה בכלל כדאי לעשות זאת

מכיוון שהן, כאמור, נושאות בגופן ארס מסוכן, ובייחוד לאלה, האלרגיים אליו, מומלץ מאד לדאוג להזמין שירותי הדברת צרעות. את ההדברה עצמה חשוב לבצע בשעות הלילה, אז הצרעות פחות פעילות, ולכן גם פחות מסוכנות. בשעות היום, בשיא פעילותן, נוכל לראות אותן במקומות שונים, ואם הן התבייתו באזור כלשהו והקימו קן, כדאי מאד להתרחק ממנו ולהזמין במהרה מדביר.

מדוע חשוב לפנות לשירותיו של מדביר מקצועי להדברת צרעות

טיפול לא נכון בקן הצרעות, בדומה לטיפול לקוי במזיקים אחרים, יכול לגרום נזק הן לסביבה והן לאנשים, המתגוררים או נמצאים בה. מדביר מקצועי יידע לזהות כהלכה את אותו זן של צרעות ולהציע את פתרון ההדברה הנכון, הבטוח ובעיקר גם היעיל ביותר.

אילו שיטות הדברה יש כיום

ישנן כמה שיטות שונות של הדברה, הידועות כיעילות מאד נגד צרעות:

  1. מכשירים אלקטרוניים – מכשירים אלה משמיעים צליל מיוחד, אותו מזהות הצרעות מרחוק ולכן נמנעות להגיע לאותו אזור, שבו הוא מושמע. שיטה זו ידועה גם כשיטת הדברה ירוקה.
  2. מלכודות – מדובר בפתרון הדברה מקומי, הנחשב לפחות יעיל שכן מתאים בעיקר לטווח זמן קצר.
  3. מלכודות רב פעמיות – מלכודות אלו כוללות פיתיון נגד צרעות (פיתיון שאיננו רעיל), אותו מכניסים ישירות אל המלכודת כדי למשוך אליו את הצרעות.
  4. הדברה באמצעות צמחים – גם כאן מדובר בהדברה ירוקה, הנחשבת ליעילה מאד לטווח הארוך וכן כזו שאיננה מסוכנת לבני אדם וגם לבעלי חיים.
  5. ריסוס - השיטות הנפוצות כיום להדברת הצרעות מתבססות על ריסוס נוזלי ועל ריסוס קצף (רלוונטי כאשר מזהים אותן מחוץ לבית, או אולי בפנים). ריסוס הצרעות נחשב לשיטת הדברה ממוקדת המאפשרת הגעה למקומות מסוימים, שפחות אפשרי להגיע אליהם באמצעים אחרים, כמו צינורות חלולים או מזגן.

אילו שיטות הדברה אסורות על פי החוק

בעוד שבעבר נטו להשתמש בעיקר בתכשירי הדברה נגד צרעות המתבססים על רכיבים כימיים רעילים מאד, כיום נקודת המוצא היא שונה והדברה זו נחשבת אף לאסורה. ידוע כי אותם רכיבים פוגעים בסביבה ומכיוון שהם רעילים מאד הם מסכנים בני אדם וגם בעלי אחרים שבאזור. הם יכולים אף לחלחל ישירות למי התהום וכך לפגוע במי השתייה שלנו. מכיוון שהם מתפרקים לאט הם יכולים לפגוע לא רק בצרעות, כי אם באורגניזמים אחרים שטובים לסביבתנו. ולכן, מוצעות שיטות חלופיות המכילות חומרים ידידותיים ופחות רעילים.

מה טווח המחירים של הדברה זו וכיצד הוא נקבע

טווח עלות הדברת הצרעות הוא בין 300 ₪ ל-600 ₪ לביקור כזה והוא נקבע בהתאם למידת מורכבות ההדברה הנדרשת באותו מקום, לכמות הצרעות שבו, כמו גם הקינים שנמצאו וכן לחומרי ההדברה שבהם צפוי להשתמש המדביר. מומלץ מאד לערוך סקר שוק, לבדוק עלויות ולהשוות וכמובן להקפיד לפנות אך ורק לחברת הדברה מקצועית ומוסמכת הפועלת בהתאם לחוק ובעל רישיון לעשות זאת.

 

 

כללי

הדברה - מידע נוסף

הדברת מזיקים

סוגי הדברות

אינדקס מדבירים